Jméno Cerhenice mělo původně tvar Crhynice, tedy ves lidí Crhyňových. Crh nebo Crha bylo domáckým tvarem osobního jména Cyril. K místnímu jménu pronikla nejdříve k r doprovodná samohláska obdobná samohlásce v druhé slabice a tak vznikly Cyrhynice, po

Hledat firmy v obci Cerhenice, část obce Cerhenice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 484 firem

TURBO PIZZA Čelákovice - Sedláčkova 108/4, Čelákovice24,87 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

ZŠ Mukařov - Školní 88, Mukařov24,88 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

MŠ Chvaletice - Husova 229, Chvaletice24,90 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

COOP TUTY Chvaletice - U Kulturního domu 351, Chvaletice24,92 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

RESTAURACE U BOHUSLAVŮ, s.r.o. - náměstí 5. května 114/4, Čelákovice24,97 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

LUKON BULBS - Lovčice č. 30web24,98 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Semena, sadba

OBEC Lovčice - Lovčice č. 18524,98 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obecní úřady

TANKODROM MILOVICE s.r.o. - Jiřická 1999, Mladá, Milovice24,99 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Sportovní areály

ZŠ Chvaletice - 9. května 148, Chvaleticeweb25,01 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

J + M AUTODÍLY, s.r.o. - Jeronýmova 1623, Úvaly25,02 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Autodoplňky, náhradní díly - prodej

CARVEX AUTOSERVIS s.r.o. - Jeronýmova 1623, Úvaly25,02 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Osobní automobily - servis

DŘEVONA LOVČICE-VÝROBA DŘEVĚNÉHO NÁBYTKU - Lovčice č. 10925,02 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Okna, dveře

ČESKÁ POŠTA Mukařov - Příčná 11, Mukařov25,04 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pošty

ZŠ Čelákovice - J. A. Komenského 414/7, Čelákovice25,05 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

POTRAVINY CBA Chvaletice - V Telčicích 410, Chvaletice25,05 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

RYNEK Hlavečník - Hlavečník č. 15925,07 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

TORO HLAVEČNÍK - Hlavečník č. 15925,07 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Masné výrobky - výroba

JESKO CZ s.r.o. - Hlavečník č. 15925,07 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Lodě - součásti, materiál

KYOTO - Toušeňská 2042, Čelákovice25,11 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Bistra, rychlá občerstvení

FAJN ZOO Čelákovice - Toušeňská 2042, Čelákovice25,11 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zvířata, potřeby - prodej, výroba

Historie obce Cerhenice celá historie

Jméno Cerhenice mělo původně tvar Crhynice, tedy ves lidí Crhyňových.

Crh nebo Crha bylo domáckým tvarem osobního jména Cyril. K místnímu jménu pronikla nejdříve k r doprovodná samohláska obdobná samohlásce v druhé slabice a tak vznikly Cyrhynice, později se v druhé slabice y změnilo v hlásku e a nakonec se e objevilo i v slabice první a ustálilo se dnešní jméno Cerhenice.

V roce 1118 měl být v Cerhenicích založen první panský pivovar v Čechách a možná v celé Evropě. Názory odborníků se však různí, písemné doklady zatím chybějí.

Ve 13. – 15. století byly Cerhenice střídavě v držení drobné šlechty.V písemných památkách se objevují poprvé v roce 1295 jako sídlo vladyky Oldřicha z Cerhenic (Ulricus de Chyrhinitz). Kolem roku 1345 byly v Cerhenicích tři statky - Peškův, Ješkův a Heřmanův. Později byla vybudována i tvrz, která stávala na místě někdejšího pivovaru. Roku 1379 se ve starých zápisech objevovalo jméno Bohuňka Hájka z Cerhenic, který byl panošem vyšehradského probošta Jana Soběslava. Jedním ze zástupců převora dominikánského kláštera v Kolíně byl v letech 1381-1401 Jan Crhyně.

V průběhu let se držitelé statků i dvora střídali, z přehlídky jmen připomeňme Hracha z Cerhenic, Pavla z Cerhenic, Jana Hůrku (jindy je uváděn také jako Jan, řečený Horka), kterému patřila cerhenická tvrz za časů krále Jiřího z Poděbrad. V Jiříkově vojsku, které dobylo Prahy, byl i Bernart z Cerhenic. Jím končí řada těch, kteří se po zdejší tvrzi jmenovali.

Ve 14. století se v Cerhenicích a Dobřichově pěstovala vinná réva.

Když Jan Hůrka zemřel, připadla roku 1474 tvrz i ves králi Vladislavovi a od něho si ji pro sebe a svého syna Hynčíka vyprosil Bernart Bírka z Násilí. S tím se však nechtěla vdova po Janu Hůrkovi Eliška ze Střížkova smířit a u dvorských úředníků hájila své nároky tak obratně, že jí po roce tvrz připadla zpět. Znovu se vdala, vzala si pána z Dražovic a měla s ním syna Mikuláše. Jejím třetím mužem se pravděpodobně v roce 1481 stal Kryštof Košín z Košíně, který pak byl pánem na Cerhenicích v letech 1481-1493.

Mikuláš Cerhenský z Dražovic se do Cerhenic vrátil před rokem 1504. Roku 1512 založil velký rybník Klenot mezi Dobřichovem a Cerhenicemi. Jeho délka byla přibližně 3,2 a šířka 1,3 km, plocha asi 416 ha. Kromě Cerhenic mu patřily také dům a dvůr v Kolíně, dům v Praze, vsi Dobřichov, Lipec, Radovesnice a Domanovice, dvůr v Pečkách a Ratenicích a krčma v Blince. Nakonec se zadlužil tak, že téměř o všechno jmění přišel. Jeho matka Eliška ze Střížkova si však Cerhenice nejen udržela, ale dosáhla i povýšení na městečko.

V roce 1524 sepsala závěť a odkázala svůj majetek vnukům Janovi a Burianovi, synům Mikuláše. Co k majetku patřilo? Tvrz Cerhenice s poplužním dvorem, s dědinami, lukami, štěpnicemi a vinicemi, s rybníky, lesy a vrbinami, celé městečko Cerhenice, Popovice, dnes už dávno zaniklá ves u Velimi a dvory v Cerhýnkách, Ratenicích a Pečkách. Pokud by vnuci Mikuláše předčasně zemřeli, měly Cerhenice připadnout Jindřichovi z Košíně, jejímu synovi z manželství s Kryštofem z Košíně. Mikuláš měl celý majetek spravovat do konce svého života.

Mikuláš z Dražova měl kromě synů i dceru Alenu, kterou si vzal za ženu David Střela z Rokyc. Patřilo mu několik statků a dvorů a roku 1550 převzal od Aleniných bratrů Cerhenice. David Střela neměl jako zeman dobrou pověst a patřil mezi výtržníky a rváče. Jeho statky Cerhenice, Krucemburk a Štěpánov po něm zdědil syn Mikuláš Střela.

V roce 1592, krátce před svou smrtí, sepsal Mikuláš Střela závěť. Od krále Rudolfa II. měl dovoleno, že svým majetkem může nakládat libovolně. Stanovil proto, že v případě jeho smrti bude až do dospělosti synů Davida a Purkharta spravovat Cerhenice jeho žena Johanka ze Sloupna. Josef Tůma v knize Paměti osad na Kouřimsku, vydané v Kolíně roku 1915, k závěti dodává: O synech svých ustanovil, aby každý z nich v deseti nebo ve dvanácti letech ven ze země dán byl a to v místa náležitá, kdež by učení podobojí dobré a křesťanské bylo. Který ze synů doroste, měl se hned statku ujati a vydati matce polovinu svršků a klenotů.

Paní Johanka spravovala Cerhenice až do roku 1602, kdy se také znovu provdala. K Cerhenicím již tehdy patřily celé Ratenice.

Od roku 1588 měla v Cerhenicích sídlo Jednota českých bratří. Poznávacím znamením byla podoba beránka v prstenu. Správcem sboru byl od zmíněného roku až do své smrti v roce 1605 bratr Pavel Černý. Jednota českých bratří vznikla v 15. věku v lidu selském. Svou věrouku založila na spisech Petra Chelčického... Byli stíháni, Pikartů jim přezdíváno, ale přece jich stále přibývalo. Své chrámy měli v Bydžově, Chlumci, Cerhenicích, Brandýse a Mladé Boleslavi. Pod ochranou pánů Krajířů z Krajku i zámeckých hejtmanů v Lysé a Poděbradech, též též vrchností po vsech, dosáhli v první polovici 16. věku v Polabí největšího rozkvětu. Stráň, kde chrám stával, posud se zve Na beránku, píše František Čečetka v knize Zlatý prut z roku 1913.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.