VESNICE ROKU 2013 - obec Buková získala v krajském kole této soutěže ocenění Modrou stuhu za společenský život. Vyhlášení soutěže "VESNICE ROKU 2013" se konalo dne 27.7.2013 v Němčovicích na Rokycansku.

Hledat firmy v obci Buková
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 857 firem

KARTÁČOVNA KOLOVEČ, spol. s r.o. - Domažlická 145, Koloveč6,91 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Čisticí a úklidové stroje, materiál

BAR 66 s.r.o. - Luční 556, Holýšov6,94 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

NEWIA s.r.o. - Americká 404, Staňkov I, Staňkov6,94 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zemědělské stroje a potřeby - prodej, půjčovny

TOMTOMELEKTRO - Soukenická 88, Staňkov I, Staňkov6,96 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební firmy - kompletní činnost

CUKRÁRNA U BERUŠKY - Školní 126, Holýšov7,44 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Cukrárny

KADĚRA VÁCLAV - MUDr. Šlejmara 590, Holýšov7,55 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Osobní automobily - servis

EVOBUS ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o. - K EvoBusu 610, Holýšov7,79 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Díly pro automobilový průmysl - výroba

COOP KONZUM Chudenice - Mírové nám. 261, Chudenice7,93 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

METAXO s.r.o. - Mimov č. 14, Osvračín8,27 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Koně - chov, potřeby

KABELOVNA KABEX a.s. - Politických vězňů 84, Holýšov8,28 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Elektromateriál a součástky - výroba

COOP KONZUM Vřeskovice - Vřeskovice č. 1178,47 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

DASBA, spol. s r.o. - Přestavlky č. 279,44 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Izolace - provedení

STODKERAM s.r.o. - Kasárenská 735, Holýšovweb9,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Ocelové, železobetonové konstrukce

ZEAS PUCLICE a.s. - Puclice č. 999,89 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - živočišná výroba

VÁCLAV ANDRLE s.r.o. - Chotiměř č. 32, Blížejov10,46 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kamionová doprava

KOVO PEŠEK s.r.o. - Dnešice č. 610,74 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stroje, zařízení a součásti - výroba

COOP Dnešice - Dnešice č. 21810,76 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

STODSKÁ NEMOCNICE-LÉKÁRNA - Hradecká 600, Stod10,99 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Léčiva, speciální přípravky - prodej

STODSKÁ NEMOCNICE, a.s. - Hradecká 600, Stod10,99 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nemocnice, polikliniky

CENTRUM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB Stod - Hradecká 907, Stod11,10 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Domovy, ústavy

Historie obce Buková celá historie

Obec Buková se nachází na území města Plzně, 13 km západně od obce Přeštic v nadmořské výšce 420 - 450 metrů. Obec je založena na vyvýšenině, jejíž dominantou je Srnčí vrch, tyčící se do nadmořské výšky 535 m. Okolí Bukové, tedy Merklínsko, bylo dle archeologických nálezů, osídleno již v pravěku, pravděpodobně díky zdejším přírodním podmínkám, jako je úrodná půda a bohaté vodní zdroje. Mezi nálezy patří četné mohyly z doby bronzové nacházející se především v lesích "Malá leč" a v "Chobotě", nebo také u Merklínské samoty známé pod názvem "Pohodnice". Z této doby pocházejí rovněž vyhlazené podzemní jámy, které sloužily patrně jako zásobárny. Tyto pozůstatky doby bronzové byly ještě v roce 1924 patrny na bývalém farském poli u "Sv. Gotharda" a u samoty "Bijadla".

První písemná zmínka o obci Buková pochází z roku 1115, kdy byla Buková spolu s okolními vesnicemi jako Poděvousy, Močerady, Horní a Dolní Kamenice a Bijadla, darována Vladislavem I. Kladrubskému klášteru. Z popisu pražské arcidiecéze se dozvídáme, že v Bukové stojí farní kostel zasvěcený památce sv. Jiří. V této době vlastnil zdejší tvrz na návrší u kostela (dnes hospodářský dvůr) Hugon Hynek z Bukové, zakladatel rodu Lazaňských z Bukové. Dalšími vlastníky v průběhu následujících let pak byli příslušníci rodu Buchvalů z Hrádku, Chřínovců, Šlovických ze Šlovic a Říčanských. K Bukové byly díky této skutečnosti postupně připojovány okolní vsi - Kamenice, Čermná, Otěšice a část Strýčkovic. V roce 1674 připojil obec koupí ke svému majetku pan Jakub Filip Berchtold z Uhučic, čímž byla samostatná právní existence původního panství ukončena. V následující době ves a později panství postupně náleželo Kolowratům, Novohradským, rodu Conway z Watterfordu, Morsínům, Kolowratům Krakovským a nakonec Palfyům z Erdödu.

Do třicetileté války (1618) byla Buková osadou významnou a prosperující, o čemž svědčí zejména fakt, že zde v 15. století byly založeny velké rybníky Kačerna a Kubernát, v roce 1567 byl pak pod Kačernou postaven mlýn a v panském dvoře pivovar. V roce 1613 bylo paní Regínou Šlovickou vybudováno napájení dvou kašen, do nichž byla voda přiváděna dřevěným potrubím. Nový litinový vodovod byl v obci vybudován až po roce 1945, kdy byla pitná voda konečně rozvedena po celé obci.

Po třicetileté válce zůstalo v obci jen 12 usedlostí, z farních zápisů z roku 1727 se dozvídáme o zvýšení počtu domů na 26. V průběhu následujících staletí se pak počet už jen zvyšoval. Koncem 19. a začátkem 20. století měla na další zvýšení počtu obyvatel vliv rozmáhající se těžba uhlí v nedalekých vytůňských lesích.

Po zavedení povinné školní docházky Marií Terezií byly bukovské děti nuceny navštěvovat školu v nedalekém Pteníně. Cesta do školy byla však velmi dlouhá a špatná, a proto se bukovští obyvatelé obrátili na zemskou školní radu se žádostí o zřízení školy místní. V roce 1890 bylo jejich žádosti vyhověno a vyučovat se začalo nejprve v najatých prostorách. Výstavba vlastní školy byla v obci započata až na jaře roku 1892. Na počátku sedmdesátých let byla výuka zrušena pro nedostatečný počet žáků. V současné době dojíždějí bukovské děti do Základní devítileté školy v Merklíně a původní školní budova v Bukové slouží k jiným účelům. V přízemí se nachází obecní byt, dobře fungující hostinec Ve škole a v 1. patře Obecní úřad, místní knihovna a klubovna mládeže. V bývalé školní zahradě byl v roce 2000 přistaven sál, který je bohatě využíván pro kulturní a společenské akce obce, spolků i privátní oslavy.

K významným bukovským památkám patří zejména středověký kostel sv. Jiří, který je dominantou vsi i okolí. Pod kostelem stojí ze čtyř stran uzavřený vrchnostenský dvůr, který byl do současné podoby upraven v polovině 19. století, kdy byl majitelem vesnice Jan Karel Krakovský z Kolovrat. Štít patrové, z části obytné budovy, nese litinový znak s erbem, totožný se znakem na kostelní lodi. Proti kostelu stojí špýchar, který byl přestavěn pravděpodobně z někdejšího feudálního statku po roce 1839.

Po obvodu rozlehlé návsi stojí větší počet zemědělských usedlostí vesměs s objekty pocházejícími z 19. a počátku 20. století. K hodnotným dokladům lidového klasicismu patří čp. 10 v čele s klenutou bránou nebo statek čp. 1. V usedlosti čp. 34 se dochoval roubený špýchar s klenbou a v horní části vsi, na křižovatce cest, stojí pamětní kříž.

V Bukové žije dnes 224 stálých obyvatel a díky svému překrásnému okolí je obec často vyhledávaným místem odpočinku, turistiky a rekreace.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.