Dominantou obce je rozhledna Sokolí vrch, jejichž výškou 34 m se řadí na druhé místo mezi rozhlednami v severních Čechách. Z rozhledny je při bezmračné obloze rozhled do širokého okolí. Je možné vidět i rozhlednu Sněžník a celé město Děčín.

Hledat firmy v obci Dobrná
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 535 firem

KRAJSKÝ SOUD V ÚSTÍ NAD LABEM - Národního odboje 1274/26, Střekov, Ústí nad Labem21,75 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Soudy

POLICIE ČR obvodní oddělení Krásné Březno - Předmostí 50/3, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,80 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Policie ČR

OBCHODNÍ AKADEMIE A JAZYKOVÁ ŠKOLA S PRÁVEM STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠKY Ústí nad Labem - Národního odboje 766/17, Střekov, Ústí nad Labem21,80 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Střední školy

ÚŘAD MĚSTSKÉHO OBVODU Ústí nad Labem-Střekov - Národního odboje 794/15, Střekov, Ústí nad Labem21,80 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Městské úřady, magistráty

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - Národního odboje 633/21, Střekov, Ústí nad Labem21,81 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

VALBEK, spol. s r.o. - Děčínská 717/21, Střekov, Ústí nad Labem21,81 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Projekce, dokumentace - pozemní stavby

ENERGY ÚSTÍ NAD LABEM, a.s. - Žukovova 100/27, Střekov, Ústí nad Labem21,84 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Elektrická energie

KEBAB MAIDUM - U Nádraží 1300/1, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,88 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Bistra, rychlá občerstvení

KULTURNÍ STŘEDISKO MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM - Velká Hradební 619/33, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,91 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kulturní domy a kluby

PORADNA PRO INTEGRACI - Velká Hradební 619/33, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,91 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Cechy, sdružení, asociace

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - Velká Hradební 17/62, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,92 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

ČESKÁ POŠTA 3 Ústí nad Labem - Žukovova 546/15, Střekov, Ústí nad Labem21,93 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pošty

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - Hrnčířská 57/10, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,93 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - U Nádraží 965/6, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,95 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

UL*KRAS STAVEBNÍ SPOLEČNOST s.r.o. - Dvořákova 3134/2, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem21,97 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební práce - drobné

KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ-MASARYKOVA NEMOCNICE V ÚSTÍ NAD LABEM - Sociální péče 3316/12a, Severní Terasa , Ústí nad Labem21,97 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nemocnice, polikliniky

LÉKÁRNA NEMOCNICE ÚSTÍ NAD LABEM - Sociální péče 3316/12a, Severní Terasa, Ústí nad Labem21,97 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Léčiva, speciální přípravky - prodej

DOMOV PRO SENIORY SEVERNÍ TERASA - V Klidu 3133/12, Severní Terasa , Ústí nad Labem21,97 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Domovy pro seniory, pečovatelské služby

SOUKROMÁ MŠ Bělehradská, - Bělehradská 2018/37, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem22,00 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

STŘEDNÍ ŠKOLA OBCHODU A SLUŽEB s.r.o. - Velká Hradební 1025/19, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem22,03 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Střední školy

Historie obce Dobrná celá historie

Počátky obce sahají až do 13.století , kde se obec rozkládání nyní, dříve stávala osada datovaná k roku 1230 na místě keltsko-germánského osídlení.První zmínky o obci jsou datovány do roku 1467. Obec vždy samostatná nebyla , již od roku 1392 byla přiřazena pod Benešov . Na počátku 15.stol. se , i když okrajově dotkla dobrné historie husitských válek,neboť roku 1426 vpadly husitská vojska do Benešova nad Ploučnicí.

Dnešní název Dobrná byl převzat z německého Dobern či později Hochdobern , původ tohoto jména není znám ,existuje spousta teorií - pravděpodobně jmény vyjadřuje osídlení na vrchu, pod prameny. Obec Dobrná patřila také na čas pod farnost Huntířova,ale již roku 1486 byla přiřazena pod Benešov.Pro snadnější cestování mezi obcemi(Dobrná-Benešov) byla zřízena tzv.,,kněžská cesta“ na jejichž části se nacházel morový hřbitov. V tomto období měla obec 200 obyvatel a roku 1525 zde byl zřízen obecní mlýn.

Obec patřila pod správu rodu Salhausenů, kteří přišli do Benešova poté, co opustili Děčínské panství . Bohužel po několika letech poklidného života byla obci zasažena rána třicetileté války, lidé zde trpěli nedostatkem jídla , neustálé drancování dovedlo obec takřka k zániku. Vzhledem k blížícímu se konci této války byli obyvatelé vyznávající luteránství od Salhasenů přinuceni násilně přejít na katolickou víru ,tento podnět započal s příchodem rodu Thun-Hohenstein. Po tomto období měla obec pouze 24 domů a obyvatelé byli pouze sedláci,domkaři či zemědělci.

Poté, co obecní mlýn vyhořel ,byl obnoven roku 1714 a o osm let později zde byla vystavěna a zřízena obecní škola.Již v roce 1747 byla vystavěna kaple Sv. Jana Nepomuckého na místě znaném ,,Owand“ ve středu vesnice. Za vlády Marie Terezie bylo zřízeno číslování domů a v Dobrné k tomuto počinu došlo roku 1771. Obec byla zasažena další osudovou ranou ,když zde vypukl tyfus, který si vyžádal 91 obětí. V roce 1785 byly za pomoci rychtáře vyměřeny veškeré pozemky v obci a za vlády císaře Josefa II. patřila obec zase k farnosti Huntířov.

V 19. století obci zasáhla další epidemie tentokrát úplavice, která si vyžádala 46 obětí a o roku později byl vystavěn pomník na počest obětí této choroby.Roku 1826 byla vystavěna silnice spojující Dobrnou a okolní vesnici Huntířov. Rok 1842 se zapsal také do historie obce svým nebývalým suchem a velmi mizivou úrodou, kdy byli postiženi především občané nejchudších vrstev. Dalším významným datem byl rok 1843, kdy pozemky obce byly měřeny již přesněji ,císařským geometrem, a také další živelná katastrofa,která obce postihla a to ničivé krupobití,které zničilo opět veškerou úrodu.

Druhá polovina 19. století byla však nad míru velmi dobrá. Došlo k postavení druhé budovy školy, následně byl vystavěn bleskosvod a také syn místního sedláka Florian Ritschel v obci nechal vystavěn továrnu na kamenáčové knoflíky.V roce 1865 došlo k výstavbě další silnici spojující obec s Ovesnou a následně s Benešovem nad Ploučnicí. Roku 1885 vznikl v Dobrné první hasičský sbor a škola byla rozšířena na trojtřídní. U příležitosti padesátého výročí vlády Josefa II. byl před školou vysazen dub a druhý dub byl vysazen o 10 let déle při stejné příležitosti. Dále byla vystavěna silnice na Folknáře a následně na Brložec. A již roku 1912 obec přejala název Hochdobern.

20. století sebou neslo velmi poklidnou atmosféru pro rozvoj obce.Byla zde otevřena pošta,došlo k dalšímu rozvoji průmyslových oblastí či oblastí služeb. Jenomže tato dobrá atmosféra trvala pouze do začátku první světové války, kdy občané obce ,tak i ostatní příslušníci Rakousko-uherské monarchie museli odvádět vysoké naturální dávky,tím došlo k dalšímu strádání , bída a hlad byly na každém rohu. Muži byli povoláváni na vojnu a ženám se pouze dostávaly do rukou oznámení o úmrtí. První světová válka přinesla spoustu obětí,mezi nimiž byli i občané Dobrné. Ti ,kteří přežili zůstávali nadosmrti invalidními…

V roce 1918 konečně zavládl mír, došlo k pomalému znovu obnovování obce Dobrná. V roce 1919 -1920 byla namístě tamější továrny vystavěna koželužna a barvírna, v roce 1920 se obec dočkala elektrického osvětlení.V roce 1923 byla dokončena silnice do Březin a tím se Dobrná stala středem propojení okolních vesnic.V roce 1925 byla obec osvětlena pouličním osvětlením a o rok později byla zahájena první autobusová linka Dobrná-Brložec-Březiny-Děčín rozšířena až do Huntířova.Roku 1932 byl vztyčen pomník obětem první světové války.K roku 1939 zde žilo 879 obyvatel a obec již měla vybudovaný vodovod.

Když se dostal k moci A.Hitler a byla podepsána Mnichovská dohoda již 3.října 1938 došlo k postupnému zabrání Sudet a tím i vpádu německých vojsk do Dobrné.Blížící se válka opět přinesla další rány, které obec zasáhly . Nedostatek potravin ,ošacení a dalších potřebných věcí k životu chyběly. Vysvobozením byl až rok 1945 ,kdy došlo k ukončení války a následnému odsunu německého obyvatelstva zpět do své vlasti a zároveň postupnému doosidlování obce přistěhovalci ,navrátilci z vnitrozemí.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.